Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Elżbietanki mają juz 175 lat

 

Świętując dwa ważne jubileusze 175 lat powstania Zgromadzenia oraz 10-lecie beatyfikacji Marii Luizy Merkert spoglądałyśmy również z nadzieją w przyszłość.


Nawiązując do charyzmatu, jakim jest wychodzenie do chorych i biednych w ich domach bp Andrzej Czaja przypomniał nam, że elżbietanka przede wszystkim musi być napełniona Bogiem. „Musi być to duchowe zakorzenienie. Tego niewątpliwie potrzeba. Albowiem służba ubogim i chorym, która jest takim rdzeniem charyzmatu elżbietańskiego może zejść na poziom jedynie humanizacji i nie będzie to wtedy ewangeliczne dzieło” – podkreślał ordynariusz opolski.  Bp Czaja wskazał, że jest wiele ludzkich bied naszych czasów, którym trzeba zaradzić w duchu elżbietańskiego charyzmatu. Wymienił tu m.in. towarzyszenie coraz bardziej rozbitym rodzinom i pochodzącym z nich dzieciom, a także rodzinom żyjącym dostatnio, ale tak naprawdę biednie, bo bez Boga.

Warto podkreślić, że szczególnej oprawy jubileuszowym obchodom dodawało to, że odbywały się onew Nysie w kolebce naszego Zgromadzenia. W tym mieście urodziła się, żyła i zmarła bł. Maria Luiza.

Eucharystia w bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki,  sprawowana przez J.E. Kard. Zenona Grocholewskiego uwieńczyła obchody jubileuszu.  W tym kościele bł. Maria Luiza  została ochrzczona, przyjęła sakrament bierzmowania, modliła się i gdzie została wyniesiona do chwały ołtarzy i tu znajdują się też jej relikwie.