Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Spotkanie z Ojcem Świętym w Estonii

 
Estonia (10) (Copy).jpg

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. zaprzyjaźniliśmy się z młodymi z różnych krajów. W parafii św. Huberta zatrzymała się wówczas grupa młodzieży z Estonii, jednego z najmniejszych europejskich krajów, bardzo dotkniętego ateizmem. Byli oni zachwyceni naszym entuzjazmem wiary, dlatego zaprosili zalesiańską młodzież, na spotkanie z papieżem do Tallinna. Pielgrzymka Ojca Świętego do krajów bałtyckich odbywała się w terminie 22-25 września i obejmowała: Litwę, Łotwę i Estonię, jednak warto zauważyć, że w Tallinnie stolicy Estonii papież spędził tylko 8 godzin. Była to jednak długo oczekiwana wizyta, co mogliśmy zobaczyć na twarzach naszych gospodarzy.

Grupa młodzieży z Zalesia poleciała do Estonii pod opieką duszpasterzy ks. Krzysztofa Lichoty i s.M. Katarzyny Mróz w sobotę 22 września br. Przez trzy dni młodzież estońska organizowała nam wycieczki po okolicy Tallinna i rejs na wyspę Hiuumaa. Mogliśmy podziwiać piękno natury tego kraju. We wtorek 25 września br. Ojciec Święty przybył do Tallinna. Wraz z naszymi gospodarzami uczestniczyliśmy najpierw w spotkaniu ekumenicznym w Kościele Luterańskim św. Karola, a następnie w Eucharystii pod przewodnictwem Ojca Świętego na Placu Wolności w Tallinnie. W homilii papież Franciszek wezwał młodych do dawania świadectwa "bycia ludem świętym":

„Możemy ulegać pokusie, by myśleć, że świętość jest tylko dla niektórych. Jednakże wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje. (...) Dzisiaj postanawiamy być świętymi, uzdrawiając marginesy i obrzeża naszego społeczeństwa, gdzie nasz brat leży i cierpi z powodu swego wykluczenia. To my sami skierujmy nasze spojrzenie na tego brata i podajmy mu rękę, aby go podnieść, bo jest w nim obraz Boga, jest bratem odkupionym przez Jezusa Chrystusa. Nie zostawiajmy tego innym, którzy nadejdą później, po nas, ani nawet aby była to kwestia, którą powinny rozwiązać instytucje. To właśnie znaczy być chrześcijaninem, to znaczy świętość przeżywana każdego dnia.”

Estonia (21) (Copy).jpg

Dziękujemy duszpasterzom i młodzieży z Estonii za zaproszenie i umożliwieniem nam pobytu w Tallinnie. Dziękujemy również za zaproszenie do Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Tallinnie, za to wyjątkowe spotkanie z naszą małą ojczyzną na ziemi estońskiej. Wyjazd ten, to piękny czas umocnienia naszej wiary i przyjaźni polsko-estońskiej.