Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Skupienie sióstr przełożonych

 

„Młode wino, nowe bukłaki”- to tytuł nowego dokumentu Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podejmujący temat posoborowej odnowy życia konsekrowanego.

zebranie przełożonych (1) (Copy).JPG

Podczas spotkania sióstr przełożonych lokalnych w dniach 25-26 listopada br. podjęłyśmy refleksję na temat naszego życia w świetle Pisma Świętego i tego dokumentu. Sobotni dzień skupienia poprowadził ks. Janusz Jezusek MSF, ubogacając konferencje śpiewem własnych piosenek religijnych. Ojciec zachęcił siostry przełożone do zastanowienia nad przesłaniem charyzmatycznym pozostawionym przez Matkę Klarę Wolff, które pociągnęło tak wiele serc do służby Bogu. Jest ono pociągające również dzisiaj.

Kolejny dzień spotkania sióstr przełożonych poświęcony był na omówienie dokumentu „Młode wino, nowe bukłaki” Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, które przygotował ks. Piotr Ciepłak MS. Ojciec zachęcił siostry do dyskusji na temat problemów przedstawionych w dokumencie i dokonał analizy tych aspektów życia zakonnego, których najbardziej dotyczy odnowa posoborowa: formacja, wspólnota, przełożeni, życie duchowe. Wielką radością był dla nas fakt nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która zakończyła peregrynację w zakonach męskich. Jest to kopia Ikony Częstochowskiej, którą w 1963 r. namalowała nasza Siostra M. Elżbieta Grzegorzewicz, na prośbę Kard. Stefana Wyszyńskiego. Ikona ta została podarowana zakonom męskim jako szczególne zawierzenie wspólnot pod Jej macierzyńską opiekę: „Przyjmijcie Mnie w swoim Betlejem, jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę” (Kard. Stefan Wyszyński).

Dzięki życzliwości ks. Piotra Matka Boża zawitała do naszego Domu Prowincjalnego na trzy dni.