Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

XXV lecie Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

 

MIŁOŚĆ OTWIERA NASZE OCZY I NASZE SERCA NA DRUGIEGO CZŁOWIEKA – podkreślił abp Henryk Hoser SAC podczas obchodów 25-lecia Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Centralnym punktem jubileuszu była uroczysta Msza św. w bazylice katedralnej Świętego Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Zgromadziła ona liczne grono wolontariuszy, którzy na co dzień angażują się w pomoc potrzebującym na terenie parafii i szkół.

W czasie liturgii abp Hoser podkreślił, że miłość caritas ukazuje prawdę o człowieku i Jego niezbywalnej godności. Miłość otwiera nam oczy na drugiego, na jego życiowe uwikłania, uwarunkowania, zawody i nadzieje, na to że jest on osobą miłowaną przez Boga, która wraz z przyjściem na ten świat otrzyma również jakąś szczególną misję do spełnienia. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że miłość uzdalnia człowieka do pochylenia się z szacunkiem nad drugim i zaakceptowania wejścia w jego nędzę – zarówno tę nędzę materialną związaną z utratą środków niezbędnych do przeżycia, jak również tę, której wyrazem jest bezdomność, a więc zerwane relacji rodzinnych.

W ramach Jubileuszu Praskiej Caritas, miałam zaszczyt być organizatorem konkursu dla Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, pt. „Caritas = Miłość”. Konkurs składał się z dwóch etapów pisemnych. Pierwszy etap przeprowadzali opiekunowie SKC w swoich placówkach, z kolei drugi etap odbył się w siedzibie diecezjalnej Caritas. W zmaganiach finałowych Wolontariusze musieli wykazać się wiedzą o licznych przedsięwzięciach Ogólnopolskich Caritas. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych – szkoły podstawowe i gimnazja. Wygrało sześcioro laureatów, otrzymując nagrody: tablety, soundBoxy i powerbanki. Zwycięzcami konkursu zostali Wolontariusze z Otwocka, Radzymina, Dąbrówki i Żakowa. Nagrody wręczył uczestnikom podczas XXV-lecia J.E. Abp Henryk Hoser. W tym miejscu dziękuję Ks. Kamilowi Chojnackiemu - Dyrektorowi Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i Ks. Rafałowi Paździochowi - Sekretarzowi Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, za zaufanie i wspaniałą współpracę.

                                                                                           s.M. Salezja Gierałtowska