Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

JUBILEUSZ W NYSIE

 

Elżbietanki z kilkunastu krajów świata wezmą udział w obchodach 175. rocznicy powstania Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety i 10. rocznicy beatyfikacji bł. Marii Luizy Merkert. Uroczystości rozpoczynają się w środę 27 września 2017r. w Nysie i potrwają do soboty.


Obchody jubileuszu rozpoczynają się w środę 27 września br. w Muzeum Powiatowym w Nysie prezentacją multimedialną przedstawiającą Uroczystość Beatyfikacji bł. Marii Luizy Merkert, którą zaprezentuje s.M. Margarita Cebula.

Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, Nysa

Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, Nysa

Po prezentacji odprawiona zostanie msza św.  w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie, której przewodniczyć będzie biskup opolski Andrzej Czaja, w czasie które zostanie poświęcony ołtarz ku czci bł Marii Luizy. W ramach obchodów odbędą się m. in. prezentacje i wykłady przedstawiające posługę sióstr w Polsce i poza jej granicami. W ramach imprez towarzyszących odbędzie się spektakl o bł. Marii Luizie Merkert w wykonaniu grupy „Bajadera”z Nysy, występ sióstr elżbietanek z Brazylii, Norwegii, tańce uwielbienia w wykonaniu Sióstr Elżbietanek z Apostolatu Młodzieżowo- Powołaniowego, występ dzieci ze świetlicy środowiskowej Sióstr Elżbietanek z Nysy orazKantata na 175-lecie istnienia Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety: „Wszystko co uczyniliście jednemu z braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40) Kamil Gojowy i Tomasz Ptok. Ważnym wydarzeniem kulturalnym będzie również prezentacja powieści historycznej o początkach Zgromadzenia „Tam gdzie rodzi się życie”, którą poprowadzi autor książki o. prof. Dr hab. Zdzisław Kijaspo południu w piątek.

W sobotę 30 września br. zostanie odprawiona dziękczynna Eucharystia w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki pod przewodnictwem JE kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.


Maria Luiza Merkert była współzałożycielką i pierwszą przełożoną Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Urodziła się w Nysie w roku 1817. W 1850 r. rozpoczęła w tym mieście organizowanie Stowarzyszenia św. Elżbiety dla pielęgnacji opuszczonych chorych. Zmarła w 1872 r. Jej szczątki zostały pochowane w nyskim kościele św. Jakuba i św. Agnieszki. Beatyfikacja bł. Marii Luizy Merkert odbyła się 30 września 2007 r. w Nysie.

plakat (Copy).jpg
 
W KościeleKatarzyna Mróz