Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Pogrzeb s.M. Krystyny

 

We wtorek 9 stycznia br. w kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewie pożegnałyśmy naszą Siostrę M. Krystynę, która odeszła do domu Ojca. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła licznie zgromadzona Rodzina i siostry na czele z Siostrą Prowincjalna M. Samuelą i Siostrą Wikarią M. Benedyktą.

Mszę świętą koncelebrowało trzech kapłanów: ksiądz Wojciech Gnidziński proboszcz parafii św. Katarzyny, ksiądz Jan Konarski proboszcz parafii św. Michała oraz Ojciec Roman Zając kamilianin – kapelan naszego szpitala na Mokotowie. „Siostra Krystyna jest już młoda, bo ogląda Oblicze Boga” – powiedział w homilii ks. Jan – „osiągnęła już wieniec zwycięstwa i przemierzyła drogę świętości, realizując powołanie do życia zakonnego”. Ksiądz Proboszcz Parafii św. Michała wypowiedział wiele ciepłych słów o naszej zmarłej siostrze ponieważ znał ją od pięciu lat, od kiedy przychodził do domu sióstr przy ul. Krasickiego z Mszą świętą. Siostra M. Krystyna przez długie lata pracowała wśród chorych wykazując się doświadczeniem w pracy ale również ogromnym sercem. Była „specjalistką od serca” wykonując elektrokardiografię, ale również była specjalistką w podejściu do chorego z sercem. Taką ją zapamiętamy skromną, cichą Siostrę o wielkim sercu. Niech odpoczywa w pokoju.


ECHO ŻAŁOBNE

Siostra Maria Krystyna urodziła się 5 kwietnia  1926 roku w Sarnowie, pow. Sochaczew. Mając zaledwie cztery lata przeżyła śmierć matki Anny. Szkołę Powszechną w Rybnie ukończyła w 1941 roku. W czasie okupacji niemieckiej s.M. Krystyna uczęszczała do szkoły średniej na tajne komplety. Świadectwo dojrzałości otrzymała 3 czerwca 1947 roku, kończąc Liceum Ogólnokształcące w Sochaczewie.

Po maturze s.M. Krystyna zdawała na wydział farmacji Uniwersytetu Warszawskiego, lecz z braku miejsc nie została przyjęta. Prawdziwym powodem był fakt, że Jej stryjek był księdzem, a to nie podobało się władzom komunistycznym. Ukończyła roczny kurs księgowości i pracowała w Banku Rolnym w Warszawie.

Dnia 16 listopada 1949 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Warszawie, zaś pierwszą profesję złożyła 12 sierpnia 1951 roku.

Pracę w naszym szpitalu na Goszczyńskiego rozpoczęła jako laborantka EKG u prof. Żery od dnia 1 maja 1950 roku. W roku 1957 uzyskała dyplom laboranta medycznego ze specjalnością w zakresie EKG. Od 1 stycznia 1989 roku aż do zamknięcia szpitala w roku 2006, pracowała jeszcze na pół etatu. Ogółem przepracowała w szpitalu 56 lat. Przychodziła także do Domu Arcybiskupów Warszawskich, by wykonać badania dla ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a potem dla ks. kard. Józefa Glempa. Była bardzo sumienna i profesjonalna w tym co robiła. Miała dobry stosunek do chorych. Wiele sióstr korzystało z Jej  pomocy.

W latach 1949-1964 przebywała we Wspólnocie w Warszawie przy ul. Goszczyńskiego 14, zaś od listopada 1964 roku zamieszka we Wspólnocie przy ul. Krasickiego 43.

W latach 1976-1982 była Radną Prowincji.

Odeszła do Pana w czwartek 4 stycznia 2018 roku, otoczona troskliwą opieką i modlitwą Sióstr.