Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Wspólnota Apostolska

 

Wspólnota Apostolska św. Elżbiety wraz z towarzyszącymi osobami, uczestniczyła w pielgrzymce na Ukrainę w dniach od 1 do 24 czerwca br. włącznie.

W 100-ą rocznicę Odzyskania Niepodległości, mogliśmy zrealizować nasze "marzenie", które wydawałoby się, że jest nieosiągalne. To co przeżyliśmy i to co zostało w naszych sercach, też jest nie do opisania. Otworzyły nam się oczy na prawdziwą historię. Zobaczyliśmy kawałek ziemi naszych przodków, która już nie jest nasza, ale budzi zadumę nad przeszłością i pomaga pomyśleć i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Przewodnikiem po Ukrainie była nasza s.M. Karolina, która jest w parafii w Czerwonogradzie (Krystynopol).

Na Ukrainie wszystkie polskie kościoły zostały nam odebrane i oddane grekokatolikom i prawosławnym. Ta rzymsko-katolicka parafia w której posługują Siostry Elżbietanki, jest w powijakach. Praca naszych czterech Sióstr jest trudna i ciężka, ponieważ katolików jest bardzo mała liczba. Z Siostrą Przełożoną M. Karoliną, zwiedziliśmy Czerwonograd, Lwów, Żółkiew, Bełz - z którego do Częstochowy w XIV wieku został sprowadzony obraz Matki Bożej. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Zamość, Krasnobród i Radecznicę - miejsce objawień św. Antoniego. Oprócz s.M. Karoliny mieliśmy bardzo dobrych przewodników, którzy wprowadzali nas w historię przeszłości miast i wszystko objaśniali. Można w skrócie ująć, że cztery dni pielgrzymki to część prawdziwej historii Polski. Z zadumą zwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski i Obrońców Lwowa. Walka i legenda Orląt Lwowskich stanowi istotną część tradycji i tożsamości narodowej Polaków. Tradycji związanej nie tylko z owymi heroicznymi walkami sprzed stu laty, lecz również z walką ze skutkami barbarzyńskiego zniszczenia, którego ślady pozostały po dziś dzień. Pozostały po to, by przypominać nam i przyszłym pokoleniom, jak funkcjonariusze systemu komunistycznego prowadzili wojnę z cieniami poległych.

Cmentarz Obrońców Lwowa powrócił do dawnego kształtu. Został odbudowany. Spoczywają na tym cmentarzu nie tylko ci, którzy w listopadowe dni 1918 roku stanęli do walki o niepodległość Polski, ale także ci, którzy bronili miasta i ziemi lwowskiej przed bolszewicką nawałą, jednakowo groźną dla Polaków i Ukraińców. Dziś w 100-ą rocznicę Odzyskania Niepodległości oddaliśmy cześć pamiętając w modlitwie o ofierze tych młodych ludzi, którzy chcieli żyć we Lwowie i w wolnej Polsce, że byli gotowi za nią umrzeć. Odwiedziliśmy również opuszczony i zaniedbany cmentarz w Czerwonogradzie, gdzie spoczywają nasi bohaterowie we wspólnej mogile. W modlitwie pochylając głowy nad bohaterskimi Rodakami, pozostawiliśmy tam polskie flagi i zapaliliśmy znicze.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tak pięknej i bogatej w przeżycia pielgrzymki. Tę prawdziwą historię Polski, będziemy przekazywać młodemu pokoleniu, dzieciom, młodzieży, rodzinie, znajomym i wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe.

Kazimiera Kruk