Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Konferencja Plenarna w Nowosybirsku

 

W dniach 24 sierpnia – 9 września br. odbyła się Konferencja Plenarna w Nowosybirsku i Moskwie.  Konferencja połączona była ze świętowaniem Jubileuszu 25-lecia posługi Sióstr w Rosji.  

Dnia 24 sierpnia br. poranną Eucharystią sprawowaną przez ks. Denisa Marciszyn, proboszcza parafii katedralnej rozpoczęłyśmy Konferencję Plenarną. W pierwszych dniach Siostry Prowincjalne i Siostra Regionalna, przedstawiały relacje ze swoich prowincji i regionu. Ożywiona dyskusja była wyrazem troski o nasze wspólne dzieło, jakim jest Zgromadzenie wypełniające swój charyzmat w różnych częściach świata. Niedziela 26 sierpnia była dniem świętowania Jubileuszu. O godz. 11.00 w katedrze nowosybirskiej p.w. Przemienienia Pańskiego uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Clemens Pickel, biskup Saratowa. W tej uroczystości wzięły udział uczestniczki Konferencji Plenarnej, wszystkie Siostry z Regionu, także Siostry Przełożone s.M. Zyta i s.M. Kryspina z Kazachstanu, które od maja br. przynależą do Regionu Rosja. Niewielka katedra wypełniona była po brzegi. Obecni byli parafianie, Siostry Matki Teresy z Kalkuty, Siostry Eucharystki, Siostry Szarytki oraz wiele zaprzyjaźnionych osób. Wsłuchiwaliśmy się w piękny śpiew elżbietańskiego chóru pod dyrekcją s.M. Teresy. Na zakończenie Matka Generalna M. Samuela wyraziła w języku rosyjskim słowa uznania i wdzięczności Siostrom posługującym w Rosji. Wiele ciepłych słów popłynęło od osób świeckich, a szczególne słowa uznania skierowane były do s.M. Przełożonej Aleksandry i s.M. Adeli, które w pierwszej trójce przybyły do Nowosybirska. W kolejnych dniach naszych obrad gościłyśmy ks. bp Clememsa Pickela, Ojca Andrzeja Legieć CSsR, Ojca Jakuba Błaszczyszyn SVD, którzy oprócz przygotowanych konferencji, dzielili się z nami swoją wiarą i doświadczeniem posługi wśród tutejszej ludności.

Wytchnieniem w naszych obradach stał się wyjazd na Ałtaj – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, leżąca w południowej części zachodniej Syberii, w zlewisku rzek Bija i Katun. Zostałyśmy zaproszone przez Rodziców s.M. Darii do ośrodka „Dolina Katuni”, który prowadzą. Trzydniowy pobyt na Ałtaju pozostanie nam długo w pamięci, a szczególnie piękne, dziewicze tereny górskie i rwąca, szumiąca rzeka w alabastrowym kolorze. Pełne wrażeń i ubogacone pobytem w pięknej ziemi ałtajskiej wróciłyśmy do naszych obrad plenarnych. Praca w grupach i dzielenie się podejmowaną posługą, to nie tylko pomoc w wypełnianiu powierzonych nam zadań, ale to także budowanie naszej elżbietańskiej wspólnoty. W kilku grupach 6 września ruszyłyśmy w kierunku Moskwy, by tam dziękować Bogu za posługę Sióstr w europejskiej części Rosji. Miałyśmy też możliwość zwiedzenia Moskwy oraz monasteru Sergiew Posad, gdzie czczone są  bardzo relikwie św. Sergiusza z Radoneża.


Główna uroczystość jubileuszowa miała miejsce w Moskwie, dnia 8 września o godz. 19.00 w katedrze p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP. Eucharystii przewodniczył miejscowy ordynariusz ks. abp Paweł Pezzi wraz z ks. abp. Celestino Migliore Nuncjuszem Apostolskim w Rosji oraz kapłani współpracującymi z Siostrami.


Katedra zapełniła się gośćmi i miejscowymi parafianami. Piękny śpiew chóru katedralnego pomagał w wielbieniu Boga za Jego wielkie dzieła, które czyni na ziemi rosyjskiej przez posługę naszych Sióstr. Matka Generalna M. Samuela na zakończenie Mszy św. podziękowała Celebransom, Gościom i naszym Siostrom za obecność i elżbietańską posługę w tej części Rosji – Tuła i Kursk. Wspólna fotografia na stopniach ołtarza pozostanie widocznym znakiem naszego świętowania. Wielkie wrażenie zrobiła na nas posługa w katedrze księży i sióstr salezjanek. Serce się radowało, że ta świątynia od niedzielnego poranka tętniła życiem. Dziewięć Mszy świętych w różnych językach i rytach, katechezy dla dzieci, kolejki przy konfesjonale, modlitwa przy obrazie Jezusa Miłosiernego i liczne grono modlących się i zapalających światełko przy grocie Matki Bożej. Czuje się, że ten Kościół żyje i rozwija się. Nadszedł czas rozjazdu i wdzięczności Bogu za wielkie rzeczy, które nam przygotował na tej ziemi rosyjskiej. Dziękujemy Przewielebnej Matce Generalnej M. Samueli i całemu Zarządowi Generalnemu za przygotowanie Konferencji Plenarnej, Siostrze Przełożonej Regionalnej M. Karolinie i wszystkim Siostrom Regionu, które na różnych odcinkach nam służyły, za troskę i wspólne przeżycie tych dni jubileuszowych oraz możliwość poznania wielu pięknych miejsc i doświadczenia wiary Kościoła rosyjskiego.


 
We WspólnocieKatarzyna Mróz