Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Pielgrzymka do Sarospatak

 

W dniach 7-10 czerwca br. odbyła się pielgrzymka na Węgry do miejsca narodzin naszej Patronki św. Elżbiety na doroczne uroczystości ku Jej czci. Wzięło w niej udział 10 sióstr wraz z Siostrą Prowincjalną M. Samuelą Kamińską.

Wyjazd ten był odpowiedzią na zaproszenie Sióstr z Sarospatak na kolejną rocznicę kanonizacji św. Elżbiety, którą obchodzi się tu rok rocznie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęło się, dla jednej grupy, od problemów z samochodem, które późnym popołudniem udało się pokonać. W godzinach nocnych dojechałyśmy do naszego domu w Sarospatak, gdzie oczekiwała na nas Siostra Przełożona M. Kanizja Zaborowska. Pierwszy dzień poświęcony był na zwiedzanie miasta św. Elżbiety oraz nawiedzenie Bazyliki św. Elżbiety w Koszycach na Słowacji. Był to dzień poprzedzający uroczystości.

W niedzielę rozpoczęło się świętowanie, całe miasto było pięknie przybrane w kolorowe kwiaty, w okolicy Bazyliki rozpoczął się festyn. Na ulicach pojawili się ludzie w średniowiecznych strojach, stragany z okolicznościowymi pamiątkami, wystawa poświęcona św. Elżbiecie oraz teatrzyk kukiełkowy dla najmłodszych. Popołudniu siostry wzięły udział w uroczystej Mszy świętej ku czci św. Elżbiety w Kaplicy Zamkowej. Po Eucharystii kapłani byli zaproszeni do wspólnego świętowania z siostrami w naszym domu zakonnym. Kolejny dzień Zielonych Świątek był również poświęcony św. Elżbiecie. Na Węgrzech jest to dzień wolny od pracy. Tego dnia wzięłyśmy udział w procesji ulicami miasta z relikwiami św. Elżbiety oraz uroczystej Mszy św. na placu przed murami zamku. Po tej uroczystości wszystkie siostry zostały zaproszone przez Księdza Proboszcza na obiad, po którym ruszyłyśmy w drogę powrotną do Polski.

Dziękujemy Siostrze Przełożonej M. Kanizji oraz Siostrze M. Zuzannie i Siostrze M. Agnieszce za elżbietańską gościnność, wielkie serce i radość świętowania. Cieszymy się, że nasze siostry pracują w ojczyźnie naszej Patronki. Obiecujemy naszą modlitwę, aby Wasze dzieło miłosierdzia na węgierskiej ziemi dotykało jak najwięcej serc.