Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

„Nie ma większej Miłości, niż ta…"

„...GDY KTOŚ ŻYCIE ODDAJE ZA PRZYJACIÓŁ SWOICH". W niedzielę 25 stycznia 2015r. siostry z naszej Prowincji na czele z Siostrą Prowincjalną Cecylią Falkowską i Siostrą Wikarią Samuelą Kamińską, wzięły udział w obchodach 70 Rocznicy śmierci Sługi Bożej S.M. Teodory Witkowskiej.

Uroczysta Eucharystia z prośbą o beatyfikację Siostry Teodory odbyła się w Kościele pw. Świętej Trójcy i św. Katarzyny w Dzierzgoniu. Pod koniec II wojny światowej, 28 stycznia 1945 r. Siostra Teodora próbowała przeciwstawić się żołnierzowi Armii Czerwonej, który próbował zgwałcić jej młodszą współsiostrę Amabilis. Teodora jako przełożona domu, stanęła w jej obronie i została zamordowana. Uroczystość zgromadziła parafian, władze miasta, a także ponad 130 sióstr elżbietanek z terenu całego kraju. Mszy św. przewodniczył Biskup Elbląski Jacek Jezierski, który przypomniał w homilii, że trwa proces beatyfikacyjny siostry z grupy męczenników warmińskich II wojny światowej.

S. Teodora Witkowska urodziła się w 1889 r. w Koźminie na Pomorzu. Wychowywała się w pobożnej, katolickiej rodzinie. Miała troje rodzeństwa. W wieku 19 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Królewcu. Śluby wieczyste złożyła 6 maja 1920 roku. Pierwszą placówką jej pracy był Postolin, następnie Nidzica i Dzierzgoń. Od 2007 r. przysługuje jej tytuł Sługi Bożej.

W KościeleKatarzyna Mróz