Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Z wizytą u Matki Bożej…

 
 

Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ „wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego” oraz dążenie całego Kościoła-Oblubienicy do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem.
— VC 3

 
 
 

Rok Życia Konsekrowanego jest szczególnym czasem zadumy i dziękczynienia za dar powołania. Trwając w duchu wdzięczności w sześcioosobowej grupie – Siostra Prowincjalna, Siostra Wikaria, S.M. Janilla, S.M. Luiza, S.M. Izabela i S. Maria - udałyśmy się na pielgrzymkę do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Jak co roku, w pierwszą sobotę października, w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyło się spotkanie osób konsekrowanych dla północno-wschodnich diecezji Polski. Uroczystości rozpoczęło oczekiwanie na odsłonięcie obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, przez której ręce dziękowałyśmy Bogu za łaskę wyboru drogi rad ewangelicznych, a jednocześnie prosiłyśmy, by nie zabrakło odważnych młodych gotowych pójść za Bożym wezwaniem.

W klimat tajemnicy powołania wprowadziło nas misterium słowno-muzyczne przygotowane przez Siostry Katarzynki. Następnie wsłuchałyśmy się w konferencję o. Józefa Węcławika, werbisty, który nie tylko przypomniał nam, jak wielkim darem, ale i zadaniem jest powołanie, jak ważne jest nasze zaangażowanie, by z radością świadczyć o miłości Boga, który wzywa do kroczenia Jego śladami. Bazylika w Gietrzwałdzie jest miejscem objawienia Matki Bożej dwóm dziewczętom Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej, którym nakazała: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!". Dlatego i w czasie naszego spotkania nie mogło zabraknąć modlitwy różańcowej, którą poprowadziły Siostry Albertynki. Następnie, o godzinie 12.00, rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp Antoniego Pacyfika Dydycza.

W homilii J.E. przypomniał przesłanie Ojca Świętego Franciszka zawarte w Liście apostolskim do osób konsekrowanych. W sposób szczególny podkreślił cele trwającego Roku Życia Konsekrowanego – by z wdzięcznością spojrzeć w przeszłość, z pasją przeżywać teraźniejszość, a z nadzieją i radością patrzeć w przyszłość. J.E. zaznaczył również ogromne znaczenie i dar, jakim jest małżeństwo i życie rodzinne. Po zakończonej Eucharystii miałyśmy czas, by przejść się malowniczą Aleję Różańcową obsadzoną drzewami, wzdłuż której postawiono 15 kapliczek różańcowych oraz monumentalną Drogę Krzyżową, która została poświęcona w 130 rocznicę objawień. Byłyśmy także przy cudownym źródełku, nad którym znajdują się trzy marmurowe płaskorzeźby ukazujące Mojżesza dotykającego laską skałę, z której wytrysnęła woda, a także są przedstawieni Izraelici pijący wodę na pustyni.

Po godzinnej przerwie uczestniczyłyśmy w nabożeństwie dziękczynnym przygotowanym przez kleryków z Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie. Modlitwą kończącą dzień skupienia była koronka do Bożego Miłosierdzia przy Kapliczce Objawień oraz uroczyste błogosławieństwo. Spotkanie u stóp Matki Bożej Gietrzwałdzkiej było czasem wspólnej modlitwy, uwielbienia i dziękczynienia za wszystkie powołania. Każdą z sióstr, braci, kapłanów polecałyśmy szczególnej opiece Matki Bożej, by każdy z nas mógł jak najlepiej odczytywać i wypełniać Boży plan w swoim życiu, być świadkiem Bożej miłości i świadczyć o świętości.

— s.M. Izabela Kaczanowska