Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety | Prowincja Warszawska
Aktualnosci:blog-HERO.jpg

Blog

Nasze wydarzenia …

 

Zakochanie, a miłość

 

… to temat, dni skupienia, które odbyły się 6-8 października w Słupnie, uczestnikami tego wydarzenia byli wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Radzymina.


Pierwszego dnia odbyło się nabożeństwo pokutne i spowiedź, by z czystym sercem zacząć nasze spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem. Następnie Ksiądz Łukasz podczas Mszy świętej wprowadził nas do tematu przyszłej konferencji, czyli czym zakochanie różni się od miłości? Po Eucharystii Wolontariusze przygotowali kolację a po posiłku, zmęczeni po całym dniu nauki podopieczni poszli spać, a prowadzący przygotowywali się kolejnej do konferencji. Następnego dnia w sobotę dołączyła do naszej grupy część męska, po zdaniu kursu lektorskiego. Podczas konferencji s.M. Salezja poruszała ważne problemy dzisiejszej młodzieży, czyli omówiła grzechy przeciwko czystości. Po pierwszej konferencji mieliśmy chwilę przerwy, w trakcie której podzieliliśmy się na grupy. Każda z trzech grup miała odpowiedzieć na jedno z trzech pytań:

Czego oczekuje dziewczyna od chłopaka?, Czego oczekuje chłopak od dziewczyny? Jakie słowa i czyny, wyrażają miłość? Po podzieleniu się swoimi oczekiwaniami, między grupą damską i męską nastąpiła żywa dyskusja i wymiana zdań. Następnie Pani Dorota Wagner (drugi opiekun grupy) wygłosiła kolejną konferencję. Przekazała nam, jak powinien wyglądać bezkonfliktowy i pełen miłości związek. Uświadomiła Wolontariuszom, że tak naprawdę obie strony mają podobne oczekiwania co do drugiej połówki, lecz w inny sposób powinno się je przekazywać. Bardzo miło było słuchać tej konferencji, gdyż uczestnicy mieli do czynienia z osobą doświadczoną. Pani Dorota przekazała nam praktykę, a s.M. Salezja teorie. Obie konferencje będą rzutowały na nasze przyszłe życie w związku. Pod koniec spotkania opiekunowie postawili na stole koszyk, do którego uczestnicy anonimowo mogli napisać i wrzucić  pytania, których wstydzą się zadać wprost.

Po konferencjach przyszedł czas na nabożeństwo różańcowe i Mszę świętą. Ksiądz Łukasz zaznaczył, że każdy zły człowiek, mimo że popełniał błędy, nosi w sobie miłość, a jeśli nawet upadł to należy mu przebaczać i szanować. Pod wieczór strona damska, chcąc uhonorować zdanie kursu lektorskiego przez chłopców, zamówiła im w tajemnicy pizzę, pozytywnie ich przy tym zaskakując. Po sycącym posiłku nadszedł czas na film tematyczny pt. „Pamiętnik”. Wolontariusze bardzo się wzruszyli i przeżywali film do samego końca skupienia (zwłaszcza wolontariuszki).

Trzeciego dnia odbyło się spotkanie, na którym opiekunowie odpowiadali na anonimowe pytania podopiecznych. Kiedy już wszystkie osoby były usatysfakcjonowane odpowiedziami udaliśmy się na Mszę świętą, która miała charakter pożegnalny. Dziękujemy Siostrze M. Salezji i Pani Dorocie za kolejny ubogacający wyjazd.

 

Opracowała: Iga Rudzka

Wolontariuszka Szkolnego Koła Caritas z Radzymina